در این مقاله به مقایسه پمپ خطی رایان پمپ – لئو – نوید موتور(سمنان انرژی)در زمینه پمپ خطی سیرکولاسیون میپردازیم . هر کدام را شرح خواهیم داد تا شما را در یک خرید با کیفیت و قیمت مناسب یاری رسانیم .

معرفی مختصر پمپ خطی :

پمپ خطی جهت انتقال یا چرخش (سیرکوله ) مایعات استفاده می شود. اشتباه رایج این است که پمپ خطی فقط می تواند عمل سیرکوله انجام دهد . در صورتی که پمپهایی هستند که هد و دبی آنها خیلی بیشتر از پمپهای تحت فشار می باشد. برای مثال در بعضی booster آتش نشانی حتی با استاندارد UL از پمپهای خطی فشار بالا استفاده می شود.

منظور از پمپ خطی طرز جانمایی آن می باشد . مشخصه اصلی آن , هم راستا بودن مکش و دهش پمپ می باشد. الزاما این نوع پمپ در ارتفاع یا با تکیه به دیوار نصب نمی گردد بلکه می تواند در مسیر امتداد لوله و روی زمین قرار گیرد.

پمپ خطی

در کشور ما اغلب از پمپ خطی به عنوان سیرکولاسیون آبگرم جهت سیستم گرمایش , آب سرد جهت سیستم سرمایش استفاده میگردد . انتخب پمپ مناسب جهت سیرکولاسیون باعث تامین بار حرارتی مناسب,نگهداری با هزینه کمتر از سیستم,عدم هواگیری سیستم و ایجاد صدای شکست آب در لوله ها میشود.

قاعده کلی در انتخاب پمپ برای مهندسان وجود نمودار مناسب و نقطه عملکرد بهینه میباشد .جهت تامین هد و دبی مورد نظر پروژه گستره وسیعی ار انواع پمپ با نقاط بهینه مختلف دردسترس باشد.

در اینجا به موضوع مقایسه پمپهای خطی موتور خشک پمپ رایان,لئو و نویدموتور(سمنان انرژِی) میپردازیم .

رایان پمپ

این پمپ در سری NFCV – NFV-NFV4 با استفاده از دانش کالپدا ایتالیا تولید شده است . با تولید انواع مختلف پمپ خطی با دور موتورهای 1450 و 2900 با قدرت های متفاوت و پروانه و فیزیک های پمپ متنوع توانسه گستره وسیعی از هد و دبی را ارائه کند.

رایان پمپ دارای 2 نوع واسطه دار و بدون واسطه میباشدکه در همگی از الکتروموتورهای الکتروژن و موتوژن استفاده شده است.

کلیه پمپها دارای سیل مکانیکی و شفت استیل میباشد. جهت اتصال پمپ و موتور از فلنچ استفاده شده تا جلو لرزش گرفته شود.

از رایان پمپ میتوان برای سیالات از دمای 10-تا 90+ سانتیگراد و در دمای محیط 40 درجه سانتیگراد و فشار کاری ماکزیمم 10 بار استفاده کرد.

قطعات پمپ از آلیاژ برنزی یا پدن داکتیل GGG40 تولید می شود.

در کل رایان پمپ به دلیل تنوع در مدل , گستردگی هد و دبی انتخابی , استهلاک پایین , نصب آسان و قیمت مناسب مورد توجه قرار گرفته است .لاز م به ذکر هست گارانتی 2 ساله و خدمات 10 ساله پس ازفروش در پیشرفت این برند بی تاثیر نبوده است.

پمپ لئو

با مهندسی معکوس از سری TP گراندفوس طراحی و ساخته شده است . از پمپ لئو خطی جهت سیرکوله آبگرم و سرد و مبدل ها و هر نوع تامین کننده بار حرارتی با مایع واسط آب استفاده می گردد .

این برند با سری LPP به دلیل دارا بودن هد و دبی های خاص قابلیت استفاده در سیستم های آبرسانی و آتش نشانی را دارا می باشد .

پمپ لئو خطی قابلیت کار با دمای صفر تا 90+ سانتیگراد و ماکزیمم فشار 16 بار و دمای محیط 40 درجه سانتیگراد را دارای می باشد.

کلاس حفاظت موتور F , IP55 با موتور های IE2 – IE3 کوپل گردیده است .

جهت استفاده از این پمپ در درمای 40+ یا نصب در ارتفاع بلای 1000 متر می باسیت از الکتروموتور OVER SIZE استفاده کرد چون در این شرایط چگالی هوا کم و شاهد کاهش اثر خنک کاری و بارده کمتر موتور های 2 پل می باشیم .

جنس بدنه و پروانه CAST IRON و شفت استیل 304 تعبیه شده است .

از محاسن پمپ لئو خطی سری LPP به داشتن دبی کم و ارتفاع زیاد که در بقیه برندها کمتر قابل دسترس میباشد ذکر کرد. از معایب آن تک دور 2900 که خاصیت دائم کار بودن را نداشته و احتیاج به استراحت دارد . ضمنا از این سری جهت دبیهای سیرکوله بالا با هد کم به دلیل دور موتور 2900 نمی توان استفاده کرد . مگر با نصب اینورتر که فقط در صورت اجبار توصیه میگردد.

پمپ خطی نوید موتور(سمنان انرژِی)

پمپ ها با مهندس معکوس از برند بل اندکاست آمریکا در ایران باز تولید شد. محبوبیت نوید موتور(سمنان انرژی) به دلیل قدمت مدلها و همچنین قیمت آن نسبت به بقیه برندها میباشد.

پمپ خطی نوید موتور(سمنان انرژِی) به دو دسته سری سیرکوله و سیری اتاترم تقسیم می شود :

  • سیرکوله از سایز 1/4 1 تا 3 اینچ و ماکزیمم دبی 35 متر مکعب بر ساعت و هد 24 متر در دور موتورهای 1450 و 2900 طراحی شده است.
  • دمای سیال در این سری می تواند از10- تا 90+ سانتیگراد و ماکزیمم فشار کاری 16 بار می باشد.
  • سری اتاترم از سایز 2 تا 1/2 2 اینچ . دارای ماکزیمم دبی 90 مترمکعب در ساعت و هد 60 متر در دورهای 1450 و 2900 طراحی شده است.
  • دما سیال در این سری می تواند از 10- تا 130+ و فشار کاری ماکزیمم 16 بار باشد.
  • کلیه پمپ ها با محفظه چدنی, پروانه بسته و شفت استیل می باشد.
  • ابعاد پمپها مطابق با استاندارد DIN24255 – EN733 طراحی و استاندارد فلنچ ها EN1092-2 PN16 می باشد.
  • الکتروموتورهای سه فاز و تکفاز مطابق استاندارد IEC .دارای درج حفاظت IP54 و ترموگارد محافظت در مقابل افزایش دما هست.

نوید موتور(سمنان انرژی)با تولید سری 2900 دور دریچه ای در هد و دبیهای پمپهای سری سیرکوله و اتاترم باز کرد.با این حال به دلیل عدم تغییر در فیزیک و پروانه پمپ بعضا هد و دبیهای تولیدی زیاد مورد مصرف مهندسین قرار نگرفت.

نتیجه گیری

طراحی پمپ سیرکوله باید علاوه بر موتور به فیزیک و پروانه پمپ نیز توجه کرد . تا بتوان هد و دبی پر مصرف در ساختمانهای متداول را بدست آورد .صرف تعویض دور موتور نمی توان به خواسته مطلوب رسید. که این امر مخصوصا در پمپ رایان بسیار مورد توجه قرار گرفته است .

اغلب ترجیح میدهند از برند با گستره انتخاب وسیع استفاده کنند . همچون رایان پمپ و لئو ولی به دلیل قدمت و جانمایی های پمپهای قدیمی همچنان استفاده از سری سیرکوله و اتاترم ادامه دارد.

هایپرمارکت پمپ با کادری مجرب و مهندسین مکانیک سیالات با تجربه همواره جهت انتخاب و خرید مطمئن و آسان در خدمت شما می باشند .

با ما در ارتباط باشید تا از بهترین جشنواره های فروش با خبر بمانید.

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

برند ها

محصولات

اگر قصد انتقال مایعات در عمق بالاتر را دارید، نمونه های جتی برای شما گزینه های بهتری خواهند بود. اما پمپ های بشقابی معمولاً در شرایطی کاربرد دارند که قصد انتقال مایعاتی دارای ویسکوزیته بالا را داریم.

 

-برای تخلیه مایعات و انتقال آنها اجازه می دهد که جریان یکنواختی داشته باشید.
-کاهش میزان مصرف انرژی و افزایش کارایی
-برای نصب این نمونه از پمپ نیاز به هزینه پایین تری خواهید داشت

2 نظر در “پمپ خطی کدام برند؟ رایان پمپ – لئو -پمپ نوید موتور(سمنان انرژی) ؟

  1. Mark می گوید :

    پمپ لئو یکی ازبهترین پمپ هایی بود که تا الان تجربه خریدشو داشتم و از خرید همچین محصولی شگفت زده شدم

نظرات بسته شده است.