با وجود نیاز بشر به تامین آب برای موارد مختلف، شاهد استفاده از تجهیزات و دستگاههای منحصربه‌فردی خواهیم بود. دستگاه‌هایی که بتوانند با استفاده از فناوری‌های نوین، آب‌های زیرزمینی، آب چشمه‌ها و رودخانه‌ها را تامین نمایند. این دستگاه‌‎ها تاثیر بسزایی بر روی تامین آب کشاورزی و غیره نیز خواهند داشت. بنابراین با وجود فناوری‌های نوین و بکارگیری دانش تخصصی در تولید آنها، می‌توان شاهد بسیاری از دستگاه‌های مختلف برای پمپاژ آب بود. از جمله معروف‌ترین و کاربردی‌ترین انواع آنها عبارتند از:

پمپ کف کش
پمپ شناور

 

  تفاوت پمپ کف کش و پمپ شناور 

هر کدام از آنها از جمله پمپ‌هایی هستند که تقریبا عملکرد مشابهی داشته و تاثیر به سزایی در تامین آب مورد نیاز، خواهند داشت. وجود برخی از تفاوت‌ها در این نوع تجهیزات، موارد استفاده‌ی مختلف از آنها را نیز به همراه داشته است. بنابراین با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های هر کدام از آنها، می‌توان شاهد بهره برداری از آنها در عملیات مختلف بود. با یک مقایسه کوتاه در خصوصیات و ویژگی‌های این تجهیزات، قطعا انتخاب هوشمندانه‌ای را تجربه خواهید کرد.

از تفاوت پمپ کف کش و شناور چه می‌دانید؟

قبل از اینکه به تفاوت پمپ کف کش و شناور اشاره کنیم، باید به توضیح دقیقی در مورد هر کدام از این پمپ‌ها بپردازیم. در طراحی و تولید هر کدام از این دستگاه‌های ایده‌آل، از فناوری و تجهیزات ایده‌آلی بهره برداری شده است. لذا دور از ذهن نیست که عملکرد متفاوتی را برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشند.

پمپ آب شناور

با یک تعریف کوتاه در مورد پمپ شناور، می‌توان به تفاوت پمپ کف کش و شناور پی برد. پمپ شناور از جمله پمپ‌هایی است که برای پمپاژ سیال به طور کامل در آن غوطه‌ور می‌شود. این پمپ‌ها، قابلیت پمپاژ سیال از عمق زیاد زیر زمین را در بر خواهند داشت. با ورود این پمپ‌ها به دنیای مدرن، شاهد یک انقلاب شگفت‌انگیز در بلند کردن آب از سطح بسیار عمیق، بوده‌ایم. عملکرد آنها به نحوی است که اقدام به فشار دادن آب از عمق زیاد به سطح مورد نظر، می‌نمایند. این پمپ‌ها در مجموعه‌های مختلفی (بر اساس انواع اصول مهندسی) طراحی و تولید شده‌اند. از انواع این پمپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پمپ‌های هیدرولیک پمپ‌های بالابر هوا

پمپ آب کشاورزی

پمپ‌های روتور حلزونی و …

 

پمپ آب شناور

پمپ آب کف کش

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، پمپ کف کش و پمپ شناور از شباهت‌های قابل توجهی برخوردار هستند. اما در این بین می‌توان به تفاوت پمپ کف کش و شناور نیز اشاره نمود. از جمله عواملی که تفاوت آنها را به همراه خواهند داشت، ساختار منحصر به فرد و همچنین تفاوت در نحوه بهره‌برداری از آنها است. پمپ کف کش نیز مانند پمپ شناور از جمله پمپ‌های مناسب برای مکش آب، از چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی می‌باشد. این نوع از تجهیزات از جمله پمپ‌های سانتریفیوژ به شمار می‌روند که با برخورداری از موتور الکتریکی، انرژی جنبشی سیال را افزایش داده و اقدام به پمپاژ آن می‌نمایند.

در این نوع از پمپ‌ها نیز شاهد بهره برداری از پروانه‌ها خواهیم بود. این نوع از پمپ‌ها با توجه به موارد استفاده، در دسته بندی‌های متفاوتی بازارهای رقابتی عرضه شده‌اند. از جمله انواع آنها عبارتند از:

پمپ‌های کف کش ساده ،پمپ‌ کف کش آب از رو، پمپ‌ کف کش آب از بغل، پمپ‌ کف کش تک فاز و سه فاز 

 

پمپ آب کف کش

تفاوت پمپ کف کش و شناور در چیست؟

برای اینکه بتوانید به تفاوت پمپ کف کش و شناور پی ببرید، باید هر کدام از این پمپ‌ها را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید. هر دو پمپ از شباهت قابل توجهی به یکدیگر برخوردار هستند. بنابراین تشخیص تفاوت آنها، بسی دشوار خواهد بود. در ادامه به برخی از نکات بسیار مهم اشاره شده است که حاکی از تفاوت این پمپ‌ها با یکدیگر خواهد بود.
از جمله تفاوت آنها عبارتند از:

تفاوت در تعداد پروانه پمپ کف کش و شناور

همانطور که اشاره کردیم، یکی از موارد بسیار مهم برای پی بردن به تفاوت پمپ کف کش و شناور در نظر گرفتن ساختار آنها است. در ساختار پمپ شناور از تعداد زیاد پروانه بهره برداری شده است. این در حالی است که در ساختار پمپ‌های کف کش، شاهد استفاده از یک الی دو پروانه هستیم. این موضوع افزایش کاربری و عملکرد فوق العاده‌ی پمپ شناور را در بر دارد. برخورداری از تعداد پروانه بیشتر در پمپ شناور و یا پمپ کشاورزی موجب تولید فشار بسیار بالا در سیال خواهد شد. این افزایش فشار همراه با مصرف بسیار کم انرژی همراه بوده است. بنابراین این پمپ یک پمپ مقرون به صرفه و مفید، تلقی می‌شود.

ساختار متفاوت

ساختار منحصر بفرد از دیگر گزینه‌های تفاوت پمپ کف کش و شناور به شمار می‌رود. در پمپ شناور شاهد به کارگیری موتور و الکتروپمپ به صورت مجزا خواهیم بود. در صورتی که در پمپ کف کش این موارد به صورت یکپارچه و در یک قالب، تولید شده‌اند. همین موضوع نگهداری از پمپ‌های کف کش را پرهزینه و دشوار نموده است. ساختار مجزا به کار رفته در پمپ شناور، عیب یابی و تعمیر بسیار ساده‌ی آن را به همراه داشته است. به این دلیل که تعمیرکار به راحتی و به صورت مجزا به تمامی قطعات دست خواهد یافت. در صورتی که در پمپ‌های کف کش، با خراب شدن یک قطعه، ناگزیر به عیب یابی بسیاری از قطعات مختلف، خواهیم بود. این موضوع علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه‌ی بالایی را نیز در بر دارد.

 

ساختار متفاوت پمپ کف کش و شناور

تفاوت در نحوه عملکرد پمپ کف کش و شناور

از دیگر نکات مهم در تفاوت پمپ کف کش و شناور، می‌توان به نحوه‌ی عملکرد آنها اشاره نمود. در پمپ‌های شناور از هد بسیار بالایی بهره برداری شده است. در صورتی که در پمپ‌های کف کش، شاهد استفاده از میزان هد پایین‌تری خواهیم بود. این امر موجب شده است که از پمپ شناور در چاه‌های بسیار عمیق و از پمپ کف کش در چاه‌های کم عمق، بهره برداری شود. در پمپ کشاورزی یا همان پمپ شناور، عملیات پمپاژ از قسمت میانی پمپ آغاز می‌شود. در صورتی که در پمپ کف کش شاهد آغاز عملیات از قسمت پایینی پمپ خواهیم بود. پمپ‌های شناور از ارتفاع بلند با قطر کم برخوردار هستند. در صورتی که پمپ‌های کف کش از ارتفاع کوتاه و عمق بیشتر برخوردار می‌باشند.  

جمع بندی

شما می توانید با داشتن اطاعات و دانش کافی بررسی های لازم در خصوص تفاوت این دو پمپ را انجام دهید. همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره از کارشناسان هایپر مارکت پمپ با ما در تماس باشید.