بسیاری از افراد به اشتباه پمپ کف کش و لجن کش را با هم یکی می دانند. اما تفاوت های پمپ کف کش و لجن کش بسیار است و نباید آنها را یکی دانست. برای هر فردی که قصد خرید این پمپ ها را دارد، لازم است تا قبل از خرید تفاوت بین این دو پمپ را بداند. شما با اطلاع کامل از این تفاوت ها می توانید با توجه به نیاز خود محصول مورد نظر را انتخاب کنید و بیشترین رضایت را از پمپ خود داشته باشید.
هر کدام از این پمپ ها نقش متفاوتی دارند و کارهای متفاوتی انجام می دهند. در ادامه به هر کدام از کار های کف کش و لجن کش می پردازیم و فرق بین آن ها را ذکر می کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

مقایسه پمپ کف کش و لجن کش

تفاوت از لحاظ کاربرد

کاربرد پمپ کف کش

پمپ های کف کش برای انتقال یا تخلیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. این آب ها ممکن است آب تمیز یا آب آلوده باشد که در آب آلوده محتویات اندکی حضور دارند. پمپ کف کش دارای یک صافی است که به ذرات درشت اجازه عبور نمی دهد. با توجه به ساختار پمپ های کف کش، این نوع پمپ ها نمی توانند آب های فاضلاب را انتقال بدهند.

 

کاربرد پمپ لجن کش

پمپ لجن کش علاوه بر جابجایی و انتقال آب های تمیز، می تواند آب های فاضلاب ها را هم جابجا کند یا انتقال دهد. در پمپ های لجن کش چیزی به عنوان صافی وجود ندارد. پس بهترین گزینه برای انتقال و جابجایی آب فاضلاب، پمپ های لجن کش است. و در انتقال فاضلاب های مسکونی، شهری و صنعتی کاربرد دارد. پمپ های کفکش نمی توانند کاربردهایی که برای پمپ لجن کش در نظر گرفته شده را برآورده کنند. از این نوع پمپ ها در تخلیه آب های تمیز یا آب های فاضلابی با غلظت بسیار کم استفاده می شود.

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش بر اساس مدل پروانه

پمپ کفکش برای آب های تمیز و پمپ لجنکش برای انتقال لجن با غلظت بالا استفاده می شوند. این تفاوت بر اساس ساختار آنها نیز بیان می شود. به گونه ای که در پمپ های کف کش از انواع پروانه های نیمه باز یا بسته استفاده می شود؛ زیرا این نوع پمپ ها برای خالی کردن آب های تمیز ساخته می شود و باید این گونه طراحی شود. اما برای پمپ های لجن کش از پروانه های باز استفاده می شود؛ چرا که در این نوع پمپ ها باید مواد را راحت انتقال دهد.

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش براساس تعداد پروانه

پمپ های لجن کش با توجه به کاربردی و نقشی که دارند، مدل تک پروانه ای هستند. فرض کنید تعداد این پروانه ها بیشتر بود، آنگاه این نوع پمپ ها به هیچ عنوان نمی توانستند سیال های با غلظت بالا را انتقال دهند؛ زیرا ممکن است، سیال ها در درون پمپ لجن کش گیر کند.
در مقابل، پمپ های کفکش انواع مختلفی دارد. این پمپ ها می توانند تک پروانه ای یا دو پروانه ای باشند. این مدل پروانه ها به پمپ های کف کش کمک می کنند تا انتقال، سریع تر انجام شود.

 

پمپ لجن کش

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش بر اساس قدرت موتور

قدرت موتور یکی از تفاوت های اساسی است که از تفاوت ها و علل فرق پمپ کفکش و لجنکش محسوب می شود. پمپ های لجن کش به دلیل کاربرد های خود از جمله کشیدن و انتقال مواد لجن یا فاضلاب، قدرت موتور بیشتری نسبت به موتور کف کش لازم دارند.
پمپ های کف کش به دلیل اینکه آب های تمیز را می کشند، قدرت نسبتا کمی نیاز دارند. اما در مقابل وزن لجن ها و فاضلاب به مراتب بیشتر از آب های تمیز است و برای انتقال آنها به قدرت موتور زیادی نیاز است. در نتیجه، قدرت موتور پمپ های لجن کش بیشتر از کف کش است.

تفاوت پمپ کف کش و لجن کش بر اساس دهانه ورودی و خروجی

یکی دیگر از علل فرق پمپ کفکش و لجنکش، تفاوت دهانه ورودی و خروجی آن هاست که بسیار حائز اهمیت است. دهانه های ورودی و خروجی این پمپ ها بر اساس مدل پروانه آنها طراحی شده است. در پمپ کف کش دهانه ورودی در زیر پمپ قرار دارد و دهانه خروجی در بالای آن است؛ زیرا طراحی این مدل کف کش ها سرعت کشیدن و انتقال را افزایش می دهد.
پمپ های لجن کش دهانه ورودی مانند پمپ های کف کش دارند؛ این دهانه ورودی در زیر پمپ قرار دارند. اما نسبت به پمپ های کفکش با این تفاوت که دهانه خروجی پمپ لجن کش در کنار دهانه ورودی (در زیر پمپ) قرار دارد، متمایز می شوند.

 

پمپ کف کش

جمع بندی

در این مطلب به بررسی تفاوت پمپ کف کش و لجن کش پرداختیم. گفتیم پمپ های لجن کش و کف کش تفاوت هایی دارند و قبل از خرید باید به آنها آگاه باشید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. مهم ترین فرق پمپ کف کش و لجن کش کاربرد آنها است. هر کدام از پمپ ها کارایی متفاوتی دارند.
چنانچه برای خرید انواع پمپ کف کش یا لجن کش نیاز به مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان هایپرمارکت پمپ در ارتباط باشید.