پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی از پر فروش ترین پمپ های آب در بازار تاسیسات ایران هستند. تفاوت این دو پمپ در فرآیند عملکرد آنهاست. در این گفتار هایپرمارکت پمپ، این تفاوت ها را بررسی می کنیم.

تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

 

پمپ آب خانگی جتی

پمپ آب جتی، سرعت بیشتری به نسبت پمپ آب بشقابی دارد. اما پمپ آب خانگی بشقابی ، دبی یا آبدهی بیشتری به نسبت پمپ آب خانگی جتی دارد. پمپ آب خانگی جتی اکثرا در مکان هایی استفاده می شود که عمق آب زیاد است و این نوع پمپ، راندمان بالایی برای مکش و انتقال آب از ارتفاع زیاد دارد. اگر در مناطق کویری ایران ساکن هستند یا در یکی از نقاط گرمسیری کشور به دنبال پمپ خوب هستید، پمپ آب خانگی جتی را توصیه می کنیم.
به منظور پمپاژ آب از عمق، بایستی پمپی را انتخاب کنید که قدرت موتور بالایی داشته و پمپ آب خانگی جتی، از عهده این مسئولیت به خوبی بر آمده و نیاز شما را با هزینه کم و راندمان بالا، بر طرف خواهد کرد. پمپ آب خانگی در 2 مدل پمپ آب خانگی عمیق جتی و پمپ آب خانگی کم عمق جتی تولید شده است.

در مدل پمپ آب خانگی عمیق جتی، کارکرد پمپ در مکان هایی که با عمق زیاد برای مکش سیال روبرو هستیم، کاربرد بهتری دارد. انژکتور پمپ در پایین آب واقع شده و آب را به بالا پمپاژ می کند.

پمپ آب خانگی بشقابی

 

پمپ آب بشقابی

پمپ آب بشقابی، بیشتر در امور صنعتی و کشاورزی استفاده می شود. در جایی که نیاز به انتقال سیال سنگین است، کارکرد بهتری به نسبت پمپ آب جتی دارد. اگر با سیالاتی با میزان گرانروی بالا روبرو هستید، پمپ آب خانگی بشقابی توصیه می شود. یعنی هر میزان غلظت یا چسبناکی سیال بیشتر باشد، پمپاژ آن با پمپ بشقابی راحت تر از پمپ جتی است. وقتی نیاز دارید تا سیالی مثل آب روغن را جا به جا کنید، مثل روغن موتور خودرو، چون گرانروی بالایی روغن موتور دارد، انتقالش با پمپ آب خانگی بشقابی، راحت تر و سریع تر است.

پمپ آب بشقابی هم مثل پمپ آب جتی، در 2 مدل در بازار دسترس است. جابجایی مثبت و سانتریفیوژی از انواع پمپ آب بشقابی است.

اگر قصد انتقال سیالی با گرانروی پایین دارید، از مدل سانتریفیوژی استفاده کنید. در مدل جابه‌‌جایی مثبت، چون دبی پمپ بیش تر می شود، بایستی پمپ را در عمق کم استفاده نمود و مناسب چاه عمیق نیست.

اگر در خانه ، فشار آب کم است، استفاده از پمپ آب بشقابی خانگی جابه‌جایی مثبت توصیه می شود.

تفاوت پمپ آب خانگی جتی و بشقابی

پمپ آب خانگی جتی و بشقابی در 4 فاکتور اصلی با هم تفاوت دارند که در زمان خرید باید به این فاکتورهای چهارگانه توجه کرد. این فاکتورها عبارتند از: تفاوت ظاهری و مدل طراحی ، تفاوت در عملکرد پمپ، تفاوت در میزان ایجاد صدا و تفاوت در میزان فشار.

تفاوت در فاکتور طراحی

از تفاوت های پمپ آب جتی و بشقابی، بایستی به شیوه طراحی پمپ ها اشاره کرد. تفاوت ظاهری این دو پمپ، عامل تشخیص فوری پمپ است. پمپ آب بشقابی، طراحی ساده‌ای دارد. اما پمپ آب جتی، پیچیدگی سانتریفیوژی دارد. چون پروانه دارد، جنس آن مهم است. اگر فولاد ضد زنگ یا استیل باشد، انتخاب بهتری در محیط های مختلف است.
بیشتر پمپ های بشقابی دارای پروانه استیل بوده و راندمان بالا دارند. این پروانه به شفت فولادی قطور وصل می شود و پخش کننده آب که به شفت اتصال دارد، جریان آب را وارد پروانه کرده و آب پمپاژ می شود.
اما فرآیند عملکرد پمپ جتی متفاوت است. این مدل هم، پروانه و پخش کننده دارد و از یک جت هوا اکسیژن نیز سود می برد.
به همین خاطر، به آن پمپ آب خانگی جتی یا انژکتوری هم گفته می شود. نازل، فشار بالایی را ایجاد کرده و آب به ارتفاع پمپاژ می شود. افزایش سرعت و کاهش فشار آب توسط قطعه ای به نام ونتور نه وندور! انجام می شود.
طراحی و نصب آن نیازمند دقت بیشتری به نسبت پمپ آب بشقابی ساده است.

تفاوت در فاکتور عملکرد

وجه تمایز دیگر در شیوه عملکرد آنهاست. با نیروی گریز از مرکز و فشار جوی، شاهد کارکرد پمپ آب بشقابی هستیم. آب وارد پروانه شده و با نیروی گریز از مرکز، با سرعت بالایی به خارج هدایت می شود.
فشار و سرعت آب به تعداد پروانه های پمپ آب بشقابی، بزرگی قطر پروانه پمپ، دهانه خروجی پمپ و توان پمپ بر حسب اسب بخار بستگی دارد.

هر مقدار، پروانه بیشتر باشد، دهانه خروجی پمپ گشاد تر است.
لذا توان پمپ آب بشقابی نیز بالاتر می رود. اما اگر هوا بگیرد، راندمانش کاهش خواهد یافت.
در پمپ آب خانگی جتی، چون جت اکسیژن دارد، با ورود آب، سرعتش افزایش پیدا می کند.
یعنی با افزایش فشار، آب پمپاژ خواهد شد. برای مصارف خانگی ، از پمپ آب خانگی جتی استفاده شده و راندمان بهتری نسبت به مدل بشقابی دارد.

تفاوت در فاکتور صدا

پمپ آب به هر حال صدا دارد. مگر این که از عایق صدا برای کاهش سر و صدای ناشی از کارکرد مداوم پمپ، استفاده کنیم. پمپ جتی، صدای بیشتری به نسبت پمپ بشقابی دارد. چون جت اکسیژن دارد و سرعت را بالا می برد.
پس صدای بیشتری به نسبت پمپ بشقابی تولید می کند. میزان سر و صدای پمپ آب بشقابی از جتی کم تر است.

تفاوت در فاکتور فشار

از تفاوت های مهم میان دو پمپ رابطه معکوس آنها در دبی و هد پمپ است. پمپ آب جتی، آبدهی بهتر داشته اما پمپ آب بشقابی، ارتفاع آب بیشتری ایجاد می‌کند و هد بالاتری دارد.
صدای کمتری هم دارد. اگر به دنبال پمپی برای ساختمان بلندمرتبه هستید، پمپ آب بشقابی مناسب است .

پمپ آب جتی

بهترین برند پمپ آب جتی و بشقابی

پمپ آب پنتاکس در فهرست بهترین پمپ آب خانگی قرار دارد و کیفیت بالایی دارد.
این پمپ آب در انواع تک پروانه، دو پروانه، جتی، محیطی و خودمکش و بشقابی در دسترس است.

پمپ آب ایتالیایی SAER از دیگر انواع پمپ خانگی شناخته شده از ایتالیا است و مثل PENTAX، انواع گوناگونی دارد.

به این ها باید برند LOWARA هم اضافه کرد که بدنه چدنی داشته و کاربردهای صنعتی و تجاری و خانگی دارد.
انواع پمپ خانگی لوارا شامل پمپ کف کش و لجن کش است.

برند پمپیران نیز از برندهای سرشناس وطنی است و در 2 نوع بدنه فولادی و چدنی تولید می شود.

برند الکتروژن هم گزینه خوب وطنی است. انواع بشقابی و جتی چند اسب بخار دارد.

جمع بندی

اگر قصد خرید پمپ آب با کیفیت و مقرون به صرفه را دارید، سوالات خود را پیش از انتخاب و خرید محصول مورد نظر از بزرگ ترین فروشگاه پمپ ایران، با کارشناسان مجرب ما از طریق فرم ارتباطی، در میان بگذارید. مشاوران هایپرمارکت پمپ، با نیازسنجی اصولی درخواست مشتری، بهترین توصیه برای خرید پمپ آب جتی و بشقابی را ارائه می‌ کنند.