تفاوت پمپ بشقابی و محیطی چیست ؟ پمپ آب محیطی و پمپ آب بشقابی از مهم ترین پمپ های بازار به منظور افزایش فشار آب ساختمان های چند طبقه، تک واحدی و چند واحدی هستند. تفاوت پمپ آب بشقابی و محیطی در ساختار پروانه و نوع انتقال سیالی است که در جهت مثبت نیروی گرانشی جا به ‌جا می کنند. در این گفتار، به تفاوت پمپ آب محیطی و بشقابی و کارکرد هر یک برای مصارف گوناگون اشاره کردیم تا در زمان خرید پمپ آب محیطی و خرید پمپ آب بشقابی ، اطلاعات کافی داشته باشید.

 

تفاوت پمپ آب بشقابی و محیطی

 

ویژگی‌ های پمپ آب بشقابی

از انواع مهم و پر کاربرد پمپ آب خانگی است که برای افزایش فشار در طبقات از آن استفاده می شود. پمپ آب بشقابی را پمپ سانتریفیوژی هم می نامند. چون با نیروی گریز از مرکز، باعث افزایش فشار سیالات شده و بسیاری از مشتریان پمپ در ایران، تمایل به خرید این نوع پمپ را دارند. هزینه نگهداری پایین و سهولت در نصب و راه اندازی از جمله ویژگی های پمپ آب بشقابی است.

پمپ آب بشقابی در 2 مدل جابجایی مثبت و سانتریفیوژی تولید می شود.

 

پمپ آب بشقابی

 

  • در مدل جابجایی مثبت، برای افزایش دبی پمپ، بایستی در عمق کم از پمپ استفاده کرد. یعنی وقتی عمق آب کم باشد، دبی بیشتری دارد.
  • پمپ آب بشقابی جابجایی مثبت برای خانه هایی که با افت فشار روبرو هستند، گزینه خوبی است.
  • پمپ آب بشقابی را می توان متناسب با نیاز واحد مسکونی، برای ساختمان های یک یا چند واحدی و چند طبقه استفاده کرد.
  • پمپ آب بشقابی دارای پره منحنی شکل بوده و گردش پروانه ها، سبب ایجاد نیروی گریز از مرکز شده و سیال با فشار بیشتر به خارج هدایت می شود.
  • پمپ آب بشقابی دارای پروانه های بسته، نیمه باز و باز است. طراحی خاص خود را داشته و با آن می توان راندمان پمپ را تعیین نمود.
  • یکی از مشکلات اساسی پمپ آب بشقابی، پر بودن داخل پمپ از آب است و اگر هوا نیز به داخل آن نفوذ کند، راندمان پمپ افت خواهد کرد.
  • هر میزان قدرت موتور پمپ آب بشقابی بیشتر باشد، عملکرد بهتری داشته و قیمت بالاتری هم دارد. پمپ آب بشقابی خوب، پروانه هایی با جنس و عملکرد مناسب دارد. جایی که دبی آب بالا مورد نیاز است و فشار خیلی اهمیت ندارد، پمپ آب بشقابی، راندمان بهتری از مدل پمپ آب محیطی خواهد داشت.

البته نوع قرارگیری پمپ، وضعیت نگهداری آن ، توجه به تعمیرات دوره ای و نوع محیط نیز در بازدهی بلند مدت پمپ، تاثیر گذار است.

همچنین بخوانید : تفاوت پمپ آب جتی و بشقابی

ویژگی های پمپ آب محیطی

پمپ آب محیطی از انواع پر کاربرد پمپ آب است. از نظر ظاهر، شبیه پمپ آب بشقابی است. پمپ آب محیطی، از نوع توربینی بوده اما پمپ آب بشقابی همان طور که در بالا اشاره کردیم، سانتریفیوژی است. پمپ آب محیطی در دبی های پایین، افزایش فشار آب خوبی دارد.

 

پمپ آب محیطی

 

دو طرف پروانه پمپ آب محیطی ، پره های متعددی وجود دارد که در یک کانال در حال گردش بوده و هنگامی که سیال، مثلا آب، از دهانه مکش وارد بخش پره های پروانه می شود، همزمان با چرخش، سرعت سیال افزایش یافته و سیال از دهانه دهش پمپ، به بیرون هدایت می شود.

همچنین بخوانید: قیمت پمپ آب برای ساختمان 4 طبقه

تعداد پره ها، از تفاوت های اصلی پمپ آب محیطی و پمپ آب بشقابی است. آب به درون فلنج مکش شده  و در یک مسیر انتقال حلقه ای، با نیروی گریز از مرکز، باعث جا به جایی آب می شود. اما در پمپ آب بشقابی، انتقال آب به کمک انرژی چرخشی بر اساس روتور و استاتور صورت می گیرد.

تفاوت پمپ آب محیطی و پمپ آب بشقابی

اکنون با این توضیحاتی که درباره ویژگی های پمپ آب محیطی و ویژگی های پمپ آب بشقابی ذکر کردیم، تفاوت پمپ آب محیطی و بشقابی را راحت تر می توان متوجه شد. تفاوت عمده پمپ آب بشقابی و پمپ آب محیطی، در نوع پروانه است.

در پمپ آب بشقابی، هنگامی که سیال وارد پمپ می شود، با گذر از منحنی های روی پروانه ، از پمپ خارج می شود. اگر جریان دبی پایینی مورد نیاز است، پمپ آب بشقابی گزینه بهتری خواهد بود. در پمپ آب محیطی، هنگامی که سیال وارد پمپ می شود، پیش از خروج از دهانه پمپ، بین پره های اطراف پروانه و کانال پمپ قرار گرفته و به دفعات این فرآیند رخ می دهد و به تدریج در حین حرکت رو به جلو، فشار آب نیز افزایش می یابد.

همچنین بخوانید : قیمت پمپ آب خانگی برای یک طبقه

پمپ آب محیطی، برای جاهایی که فشار بالا و دبی کم مورد نیاز است، کاربرد دارد. لذا کاربرد بهتری نسبت به پمپ آب بشقابی دارد.
در پمپ بشقابی، میزان مکش مثبت نسبت به پمپ محیطی کم تر بوده و اگر مکش مثبت برای شما اهمیت دارد، پمپ محیطی گزینه بهتری خواهد بود.
منحنی عملکردی پمپ آب محیطی به این گونه است که با کاهش دبی، شیب خطی خود را حفظ می کند. اما منحنی عملکرد پمپ آب بشقابی درست برعکس است. با کاهش دبی، شیب خطی حفظ نمی شود.

همچنین بخوانید : made in prc  ساخت کجاست ؟

در پمپ آب محیطی، امکان انتقال گاز و هوا به همراه سیال در پمپ، زیاد است. اما در پمپ آب بشقابی، به دلیل نوع طراحی پمپ، انتقال گاز و  هوا به همراه سیال، سبب افت راندمان پمپ خواهد شد. ارتفاع مورد نیاز در مکش مثبت پمپ آب بشقابی از پمپ های محیطی بیشتر است.

کدام پمپ آب برای شما مناسبت است؟

اگر برای مصارف شما، در جریان انتقال آب، فشار، فاکتور مهمی نیست، اما دبی اهمیت بیشتری دارد، پمپ آب بشقابی ارجح تر از مدل پمپ آب محیطی است.
یکی از تفاوت های اصلی پمپ آب محیطی با پمپ آب بشقابی این است که پمپ محیطی از فناوری پر کردن سیال سود می برد و در صورت خشک شدن، سیال درون محفظه چرخش از مشکلاتی مانند سوختن سیم پیچ جلوگیری می کند. این برای استفاده از پمپ در محیط های خشک مانند مراکز کویری مرکزی ایران، موضوع مهمی است.

پمپ آب محیطی می تواند در صورتی که در زمان انتقال سیال، گاز و هوا نیز وجود داشته باشد، انتقال را انجام دهد. اما پمپ آب بشقابی از این ویژگی بی بهره است.

جمع بندی

انتخاب پمپ آب خانگی بشقابی و پمپ آب محیطی، کاملا به نیاز و مصارف ساختمان شما یا انتظاری که از پمپ در محیط خود دارید، بستگی دارد. این که چه فناوری بهتر است، به نیاز شما مربوط است. نوع پروانه، میزان جریان انتقال سیال، دبی قابل انتقال و حفظ شیب، فاکتور هایی هستند که 2 نوع پمپ را از هم متفاوت کرده و آن ها را برای استفاده در موقعیت های گوناگون مناسب کرده است.

به منظور خرید یا کسب اطلاعات تکمیلی درباره انواع پمپ آب خانگی محیطی و بشقابی ، بوستر پمپ آبرسانی ، پمپ آتش نشانی می توانید از طریق فرم ارتباطی با کارشناسان مجرب هایپرمارکت پمپ در ارتباط بوده تا تصمیم گیری صحیحی در زمان خرید پمپ اتخاذ کنید.