زمانی که ساکن یک آپارتمان هستید و پمپ آب خانگی شما با مشکل مواجه شده باشد، هیچ چیز مهمتر از تعمیر پمپ آب خانگی وجود ندارد. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد با اینکه تمامی شرایط و امکانات برای پمپ آب محیا می باشد اما با عدم روشن شدن پمپ مواجه باشید. از مهم ترین علت های خرابی پمپ آب خانگی می توان به عدم نصب صحیح، نشتی پمپ، مشکلات پروانه، هواگیری نادرست و…. اشاره کرد.

تعمیر پمپ آب خانگی

روشن نشدن پمپ آب در بر دارنده‌ی بسیاری از مشکلات مختلف برای مصرف کنندگان خواهد بود. زمانی این مشکل به یک مشکل حاد مبدل می‌گردد که پمپ آب یک ساختمان بزرگ و یا یک کارخانه و شرکت بزرگ، روشن نشود. این امر می‌تواند به عنوان یک چالش بسیار بزرگ برای مصرف کنندگان، تلقی گردد.

قبل از اینکه بخواهیم به مشکلات حاد و اصلی اشاره کنیم، پیشنهاد می‌کنیم که در زمان بروز این مشکل، حتما از مشاوران متخصص کمک بگیرید. در این صورت به راحتی و در کمترین زمان ممکن، می‌توانید مشکل خود را رفع نموده و از مزایای آن بهره مند گردید. حال به بررسی چند مورد از دلایل مهم برای روشن نشدن پمپ و در نتیجه تعمیر آن، اشاره می‌کنیم.

عدم نصب صحیح و اصولی

یکی از دلایل مهمی که برخی از افراد را برای تعمیر پمپ آب خانگی ترغیب می‌کند، نصب غیر اصولی پمپ‌ها است. در برخی از فرایندهای نصب این تجهیزات، شاهد استفاده از ست کنترل (کلید اتوماتیک دیجیتال) هستیم. ست کنترل پمپ آب و یا همان قطع و وصل کننده‌ی خودکار پمپ در برخی از مواقع می‌تواند مهمترین علت روشن نشدن پمپ آب به شمار برود.

عملکرد پمپ‌هایی که دارای سیستم ست کنترل هستند به این نحو است؛ زمانی دستور روش شدن را به پمپ ارسال می‌کنند که آب در داخل لوله‌ها جریان داشته و پمپ وجود آب را تشخیص دهد.
در برخی از مواقع، با باز کردن شیر آب در طبقات بالا، جریانی در لوله‌ها شکل نگرفته و همین امر سبب عدم روشن شدن پمپ خواهد شد. برای رفع این مشکل باید از منبع تحت فشار که به کلید اتوماتیک مکانیکی مجهز است، بهره برداری نمود. امروزه شاهد فناوری‌های جدید و کاربردی در این زمینه هستیم که تاثیر بسزایی بر روی عملکرد این پمپ‌ها دارند.

نشتی و تعمیر پمپ آب خانگی

یکی از مهمترین ایرادات پمپ‌های آب خانگی، نشتی آنهاست که باید در اولین فرصت اقدام به تعمیر پمپ آب خانگی نمود. این نشتی ممکن است در مکان‌های مختلف از پمپ آب پدیدار شود. از جمله مهمترین مکان‌هایی که بیشتر دچار نشتی می‌شود، عبارتند از:

قسمت داخلی و خارجی کاسه نمد: پوسیدگی و فرسودگی از جمله مهمترین دلایل برای نشتی دادن کاسه نمد شده و سبب نفوذ آب به داخل الکتروموتور می‌شود.

شافت و بدنه پمپ آب خانگی: فرسودگی و پوسیدگی پیچ‌ها که شافت را به بدنه متصل کرده‌اند، از جمله مهمترین دلایل برای نشتی آنها به شمار می‌رود.

چرا پمپ آب خانگی روشن نمی شود؟

مشکل در پروانه پمپ آب

از دیگر دلایل مهمی که افراد را برای تعمیر پمپ آب خانگی ترغیب می‌کند، مشکل در پروانه پمپ است. زمانی که مشکلی در کلید اتوماتیک دیجیتال وجود ندارد و پمپ از نشتی نیز برخوردار نیست، پروانه‌ پمپ گیر کرده است. در این مواقع پروانه با برخی از اجسام مختلف مانند: لجن، اجسام خارجی و … برخورد کرده و توان چرخش را از دست داده است.
برای جلوگیری از این مشکل و تعمیر پمپ آب خانگی، بهتر است هر 3 ماه یکبار اقدام به شستشوی تانکر و یا مخزن آب نمایید. همچنین می‌توانید هر هفته از کلر در مخزن استفاده کنید.

هواگیری نادرست پمپ

پس از بررسی موارد فوق جهت تعمیر پمپ آب، می‌توان به هوا گیری پمپ اشاره نمود. منظور از هوا گیری پمپ، حبس شدن مقدار زیاد هوا در داخل پمپ است که می‌تواند از مکش آب جلوگیری کند. این امر سبب روشن نشدن پمپ آب خواهد شد.
در صورت بروز این مشکل می‌توان به راحتی برای تعمیر پمپ آب خانگی اقدام کرد. راهکار رفع این مشکل باز کردن پیچ تعبیه شده بر روی پمپ (که با هدف هواگیری بر روی پمپ نصب شده است) است.

زنگ زدن کلید اتوماتیک

از دیگر دلایل مهم برای روشن نشدن پمپ آب، زنگ زدگی کنتاکت‌های کلید اتوماتیک است.

کلید اتوماتیک عمر بسیار بالایی را سپری کرده باشد.
پمپ آب به طور مکرر خاموش و روشن شود.
کلید اتوماتیک در یک مکان مرطوب نصب گردد.
کلید اتوماتیک از کیفیت مطلوب و مناسبی برخوردار نباشد.

در این صورت می‌توان شاهد زنگ زدگی و در نتیجه عدم برق رسانی آن بود. برای تعمیر پمپ آب خانگی و رفع این مشکل، کافیست که کلید اتوماتیک را جدا نموده و اقدام به پاکسازی آن نمایید.

علت روشن نشدن پمپ آب خانگی

گرفتگی لوله‌ ها و تعمیر پمپ آب خانگی

از دیگر دلایل مهمی که سبب عدم روشن شدن پمپ آب خانگی می‌شود، گرفتگی لوله های اتصال به ست کنترل و منبع تحت فشار با پمپ آب خانگی است. لوله باریکی که بین تجهیزات و پمپ آب تعبیه شده، گاها دچار گرفتگی می شود. این گرفتگی می‌تواند از عملکرد صحیح منبع تحت فشار و ست کنترل جلوگیری نموده و مشکلاتی را پدید آورد.

قطعی جریان الکتریکی یا آب

از دیگر المان‌هایی که سبب عدم روشن شدن پمپ آب خانگی می‌شود، قطعی آب خواهد بود. در صورتی که شیر آب ساختمان را باز کردید و پمپ روشن نشد، بهتر است شیر فلکه ساختمان را بررسی نمایید. بسته بودن شیرفلکه آب می‌تواند باعث شود که پمپ روشن نشود.
از دیگر دلایل مهم برای قطعی پمپ فشار و عدم روشن شدن آن، قطعی برق ورودی است. برای این منظور باید پریز برق پمپ، سلامت کابل برق ورودی، سلامت سیم پیچ و … را مورد بررسی قرار دهید.

جمع بندی

توجه داشته باشید که عوامل بسیار زیادی می‌توانند در عدم روشن شدن پمپ آب موثر باشند. بنابراین برای تعمیر پمپ آب خانگی به بهترین نحو، بهتر است که علل بروز مشکل را بشناسید. برای این منظور می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی و حرفه‌ای هایپر مارکت پمپ استفاده کنید و شاهد نتایج ایده‌آلی نیز باشید.